You are here
Home > Club Rugby > Rugby coming up throughout August, September and October

Rugby coming up throughout August, September and October

The Wellington Maori – Wellington Samoans clash is always a feature on the representative calendar. They meet this year at Ngati Toa Domain on 19 August. 

Club rugby in 2023 is winding up through the Lower North Island, but there is plenty of rugby still on the table over the next two to three months.

There is the remainder of local college rugby competitions, heading into the Hurricanes finals and the National Top 4 in Winter Tournament Week.

A feature tournament that we cover on Club Rugby is the Hurricanes Central Region Shield U19 competition, along with representative programmes in the wider Hurricanes territory involving a number of teams at the U16s, U18s Boys and Girls and Development level.

The Wellington Centurions, Wellington Samoans and Māori teams all have their own schedules, along with their counterparts elsewhere such as the Hawke’s Bay Saracens and the Manawatu Evergreens.

A schedule of what is coming up is below, ordered by date. Kick-off times given if known.

This schedule predominantly focuses on:

  • Wellington representative teams
  • Hurricanes region post-competition college fixtures
  • Lower North Island Heartland teams – Horowhenua-Kapiti, Wairarapa Bush, Whanganui
  • Wellington and Manawatu NPC and Women’s NPC teams

This is intended as a moving document that we can amend and update as the rest of the rugby year unfolds. To keep us informed of changes or corrections please email editor@clubrugby.co.nz

  • NPC Draws & Results HERE
  • For more draws and news and results bookmark and visit the Hurricanes Youth Council’s website at http://www.hyrc.org.nz/

 

Saturday 5 August:

Wellington club rugby U85kg last round of matches

Wellington club rugby Reserve Grade semi-finals

College Rugby Premiership, Premier 2 semi-finals

Wellington Samoans v Wairarapa-Bush Heartland squad, William Jones Park, 1.00pm

Wellington Centurions v Whanganui Heartland squad, Porirua Park 2, 2.30pm

Wellington Maori v Horowhenua-Kapiti Heartland squad, Playford Park, Levin, TBC

Wellington U19s v Waikato U19s, Taihape

Hurricanes Heartland U20s series Round 2

National Provincial Championship: Manawatu v Wellington, Arena Manawatu, 7.05pm

Hurricanes Heartland U20s series Rounds 2 and 3 (also on Sunday). Whanganui, Wairarapa-Bush, Horowhenua-Kapiti, Poverty Bay U20s teams, Bulls RFC.

 

Sunday 6 August:

Wellington Pride v Hawke’s Bay Tui, Hutt Rec, 2.05pm

Wellington Women’s Development v Manawatu Women’s Development, Hutt Rec, 10.00am

 

Saturday 12 August

College Rugby Premier 2, 3, 4 and lower grade Finals Day, TBC

Wellington club rugby Division 1 and 2 U85kg Finals, TBC

Wellington club rugby Reserve Grade Division 1 and 2 Finals, TBC

Wellington Maori v Taranaki Maori, Inglewood, TBC

Manawatu Evergreens v Wellington Centurions [Development  teams], Palmerston North, 1.00pm

Wairarapa-Bush v Hawke’s Bay U19s, Masterton, 12.30pm

Heartland Championship: Wairarapa Bush v East Coast, Masterton, 2.30pm

Heartland Championship: Whanganui v Thames Valley, Cooks Gardens, 2.30pm

 

Sunday 13 August:

Wellington First XV Premiership Final, TBC, PoRIRUA

Farah Palmer Cup: Manawatu Cyclones v Tasman, Arena Manawatu, 2.05pm

Manawatu Development Women v Wellington Maori Women, Palmerston North, 12.00pm

NPC: Manawatu v Taranaki, Arena Manawatu, 4.35pm

 

Wednesday 16 August

Hurricanes Schoolgirls First XV Final (Rex Kerr Cup), St Mary’s v Manukurua, Palmerston North, TBC.

 

Saturday 19 August:

Wellington Samoans v Wellington Maori, Ngati Toa Domain, TBC

Wellington Centurions v Manawatu Evergreens, Rugby League Park, 1.00pm

NPC: Wellington Lions v Southland Stags (RS), Hutt Rec, 2.05pm

Hurricanes First XV Boys semi-finals, TBC

Hurricanes First XV Co-ed Cup semi-finals, TBC

Hurricanes First XV Life Members’ Cup semi-finals, TBC

Heartland Championship: Horowhenua-Kapiti v West Coast, Levin, 2.30pm

 

Wednesday 23 August:

NPC: Wellington Lions v Tasman Mako (RS), Wellington Stadium, 7.05pm

 

Friday 25 August:

NPC: Manawatu Turbos v Northand Taniwhat, Arena Manawatu, 7.05pm

 

Saturday 26 August:

Wellington Maori v Hawke’s Bay Maori, Clive, TBC

Hurricanes U19s Round 1: Hurricanes Heartland U20s v Wellington U19s, Palmerston North, TBC

Hurricanes U19s Round 1: Manawatu U19s v Hawke’s Bay U19s, Palmerston North, 1.00pm

Manawatu Evergreens v Hawke’s Bay Development, Palmerston North, 1.00pm

Taranaki Development v Wellington Centurions, New Plymouth, 2.00pm

Hurricanes First XV Boys Final, Palmerston North, TBC

Hurricanes First XV Co-ed Cup Final, Palmerston North, TBC

Hurricanes First XV Life Members’ Cup Final, Palmerston North, TBC

Heartland Championship: Wairarapa-Bush v Poverty Bay, Masterton, 2.30pm

Farah Palmer Cup: Championship quarter-final, TBC

 

Monday 28 August – Saturday 2 September

Hurricanes U14 Boys Festival, Wellington TBC

Hurricanes U15 Girls Tournament, Levin, TBC

Hurricanes U15 Boys Tournament, Wellington, TBC

 

Friday 1 September:

Top 4 National Secondary School Rugby Finals Day One, Palmerston North – TBC

 

Saturday 2 September:

Wellington Maori v Canterbury Maori, Christchurch

Wellington Centurions v Hawke’s Bay Development, Rugby League Park, 1.00pm

NPC: Wellington Lions v Counties Manukau (RS, JLT), Wellington Stadium, 7.05pm

Heartland Championship: Horowhenua-Kapiti v Wairarapa-Bush, Levin, 2.30pm

Heartland Championship: Whanganui v West Coast, Cooks Gardens, 2.30pm

Farah Palmer Cup: Championship semi-final, TBC

Hurricanes U18 Tournament Round 1: Hawke’s Bay Saracens v Wellington Centurions (Napier); Horowhenua-Kapiti v Wairarapa-Bush (Levin), Poverty Bay v Whanganui (Napier); Wellington Maori v Wellington Samoans (Wellington)

Hurricanes U18s Girls Tournament Round 1, TBC

Hurricanes U19s Round 2: Manawatu U19s v Hurricanes Heartland U20s, Palmerston North. TBC.

Hurricanes U19s Round 2: Wellington U19s v Hawke’s Bay U19s, Wellington, TBC.

 

Sunday 3 September:

Top 4 National Secondary School Rugby Finals Day Two, Palmerston North – TBC

 

Saturday 9 September:

Wellington Maori v Auckland Maori, Auckland

Heartland Championship: Horowhenua-Kapiti v Buller, Levin, 2.30pm

Heartland Championship: Wairarapa-Bush v King Country, Masterton, 2.30pm

Farah Palmer Cup:  Championship Final, TBC

Hurricanes U18 Tournament Round 2: Whanganui v Hawke’s Bay Saracens (Whanganui); Wellington Centurions v Wellington Samoans (Wellington); Poverty Bay v Horowhenua-Kapiti (Napier); Wairarapa-Bush v Wellington Maori (Masterton)

Hurricanes U18 Girls Tournament, Round 2, TBC

Hurricanes U19s Round 3: Manawatu v Wellington, Palmerston North, TBC

Hurricanes U19s Round 3: Hawke’s Bay v Hurricanes Heartland U20s, Napier, TBC

 

Sunday 10 September:

NPC: Manawatu Turbos v North Harbour, Arena Manawatu, 2.05pm

Tasman B v Wellington Centurions, Blenheim, 1

 

Saturday 16 September:

Heartland Championship: Whanganui v East Coast, Cooks Gardens, 2.30pm

Hurricanes U18 Tournament Round 3: East Coast v Poverty Bay (TBC); Hawke’s Bay Saracens v Wellington Samoans (Palmerston North); Manawatu v Wellington Maori (Palmerston North); Wellington Centurions v Wairarapa-Bush (Wellington)

Hurricanes U18s Girls Tournament Round 3, TBC

Hurricanes U16S Tournament Round 1 (pre-tournament): Hawke’s Bay v Manawatu (Napier); Wellington Black v Wellington Gold (Wellington); Horowhenua-Kapiti v Whanganui (TBC); Hawke’s Bay Development v Wairarapa-Bush (TBC)

 

Saturday 23 September:

Heartland Championship: Horowhenua-Kapiti v Poverty Bay, Levin, 2.30pm

Heartland Championship: Wairarapa-Bush v Whanganui, Masterton,  2.30pm

Hurricanes U18S Girls Final – TBC

 

Sunday 24 September:

NPC: Wellington Lions v North Harbour (RS), Wellington Stadium, 2.05pm

 

Monday 25, Tuesday 26 and Thursday 28 September:

Hurricanes U16s Tournament: Round 2, Round 3 and Finals Day

 

Saturday 30 September:

NPC: Wellington Lions v Hawke’s Bay Magpies (RS), Wellington Stadium, 2.05pm

Heartland Championship: Whanganui v Horowhenua-Kapiti, Cooks Gardens, 2.30pm

 

Saturday 7 October:

NPC Quarter-finals – TBC

Heartland Championship:  Meads and Lochore Cups semi-finals – TBC

 

Saturday 14 and 15 October:

Hurricanes Schools Sevens Tournament, Masterton

NPC Semi-finals – TBC

Heartland Championship: Meads and Lochore Cups Finals  – TBC

Saturday 21 October

NPC Final – TBC

 

Monday 23 October:

Wellington Condor 7s Qualifying Tournament, Naenae College

Similar Articles

Leave a Reply

Top